PVCON 2020
Kongres Fotowoltaiczny PVCON 2020 ONLINE odbył się 9-10 czerwca 2020 r. Był to pierwszy kongres organizowany przez nas w formie streamingu na żywo. Na wydarzenie zarejestrowało się prawie 2200 uczestników!
O czym rozmawialiśmy?
Podczas Kongresu Fotowoltaicznego poruszyliśmy tematy związane z bezpieczeństwem instalacji PV, uzgodnieniami projektów PV z rzeczoznawcami ds. ochrony przeciwpożarowej, a w szczególności to jak, z kim i w jakim trybie prowadzić takie uzgodnienia. Pochyliliśmy się nad kodeksami sieciowymi, a dokładnie nad najnowszymi kryteriami przyłączenia instalacji fotowoltaicznych do sieci. Pokazaliśmy również sposoby zakupu energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznyc
PVCON 2020 – making of
Galeria
NAGRANIE PVCON 2020
I dzień kongresu PVCON 2020
Pierwszy dzień kongresu rozpoczął PV-CON TALK SHOW, podczas którego przeanalizowaliśmy raport Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV “Polski rynek fotowoltaiczny w liczbach – 2019”, sytuację fotowoltaiki w Polsce na tle Europy oraz prognozę rozwoju PV w najbliższych miesiącach i latach. Talk Show poprowadzili Grzegorz Burek – Redaktor naczelny w Redakcji GLOBEnergia, Bogdan Szymański – prezes SBF POLSKA PV oraz Anna Będkowska – Redaktor prowadząca w Redakcji GLOBEnergia. W kolejnej części odpowiedzieliśmy na pytanie, które w ostatnim czasie najbardziej nurtuje branżę: “Jak branża fotowoltaiczna poradziła sobie z pandemią koronawirusa?”, w oparciu o komentarze firm wykonawczych oraz analizę SBF POLSKA PV. W tej sesji zostały również omówione kwestie zmian ram prawnych i inwestycyjnych dla rozwoju biznesu PV w Polsce, rozmawialiśmy o połączeniu pomp ciepła z fotowoltaiką w kontekście uzyskania dotacji oraz o roli fotowoltaiki w sprostaniu wygórowanym wymaganiom Warunków Technicznych 2021 i o integracja systemów w skali mikro i makro.
W sesji uczestniczyli Bogdan Szymański – prezes SBF POLSKA PV, Przemysław Hofman – Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej w Ministerstwie Rozwoju, Paweł Lachman – prezes PORT PC oraz Grzegorz Narwojsz z TUV Rheinland. Sesja II została poświęcona finansowaniu inwestycji oraz zakupom energii. Zrobiliśmy przegląd możliwości zakupu energii z instalacji fotowoltaicznych, omówiliśmy rodzaje, korzyści, ograniczenia umów PPA, skupiliśmy się na aukcjach OZE, podatkach od nieruchomości przy farmach PV oraz na temacie obniżenia kosztów instalacji poprzez właściwy dobór komponentów. W sesji uczestniczyli Radosław Grech – CEO w Sulechowie, Piotr Rudyszyn – Ekspert OZE, Witold Chmarzyński z kancelarii CCLAW, Paweł Wiktorowicz z firmy Corab oraz Łukasz Sajewicz z firmy Viessmann. W sesji III szczegółowo zostało omówione bezpieczeństwo pożarowe i jakość instalacji fotowoltaicznych. Omówione zostały kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy na instalacjach fotowoltaicznych, zagrożenia i rozwiązania związane z pożarami instalacji PV, uzgodnienia projektów PV z rzeczoznawcami ds, bezpieczeństwa przeciwpożarowego instalacji fotowoltaicznych oraz zasady posadowienia instalacji fotowoltaicznych na budynku. W sesji uczestniczyli Bogdan Szymański – SBF POLSKA PV, Michał Marona – SolarEdge, Edward Skiepko – ESPRO oraz Monika Hyjek z firmy Rockwool. Pierwszy dzień kongresu zakończyła sesja IV poświęcona instalacjom, technologiom i przyłączeniom. Omówiliśmy dostępne sposoby finansowania w postaci kredytów, nowości technologiczne w fotowoltaice w 2020, wpływ zmiany rozmiaru ogniw na projektowanie i wykonanie instalacji, rynek falowników oraz modułów dużej mocy. Na sam koniec miała miejsce premiera książki „Instalacje fotowoltaiczne” wydanie 2020 autorstwa Bogdana Szymańskiego. Książkę można kupić TUTAJ W sesji uczestniczyli Anna Będkowska – Redakcja GLOBEnergia, Tomasz Białek – Solgen, Bogdan Szymański – SBF POLSKA PV, Łukasz Przygucki – Solis, Marcin Jędrachowicz z firmy Jinko Solar.
II dzień kongresu PVCON 2020
Drugi dzień Kongresu Fotowoltainego PVCON 2020 przeznaczony został na trzy webinaria. Pierwsze z nich, które poprowadził Krzysztof Grobel z SBF POLSKA PV, zostało poświęcone bezpieczeństwu i higienie pracy na instalacjach PV. Drugie webinarium prowadził Witold Chmarzyński z kancelarii CCLAW, który omówił szczegółowo złożony i niejasny temat jakim są podatki od nieruchomości przy farmach PV. Trzecie webinarium poprowadził Bogdan Szymański Prezes SBF POLSKA PV, który omówił bezpieczeństwo przeciwpożarowe instalacji fotowoltaicznych.
Kongres Fotowoltaiczny PVCON 2020 był pierwszym kongresem organizowanym przez nas w formie online. Dziękujemy za frekwencję, wszystkie komentarze, obecność i wytrwałość! Dziękujemy również za pytania zadawane na żywo zarówno I jak i II dnia Kongresu. Na Kongres zarejestrowało się prawie 2200 uczestników! Mamy nadzieję, że następnym razem spotkamy się również na żywo!